Wizyta w meczecie
Liczba meczetów w Polsce jest niewielka. Tym niemniej w dużych ośrodkach miejskich (Warszawa, Gdańsk, Poznań), a także na wschodzie kraju (Białystok i okolice), może istnieć możliwość zorganizowania wizyty w meczecie. Meczet może także stać się jednym z miejsc do odwiedzenia podczas wycieczki zagranicznej. Z tych powodów warto wiedzieć, jak się do takiej wizyty przygotować.
Wnętrze meczetu na Wiertniczej w Warszawie. Źródło: Wikimedia Commons.
Przed wizytą w meczecie
- Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy meczet (w Polsce pomocne mogą być linki: Meczety w Polsce i Muzułmańska Mapa Polski w materiałach dodatkowych, a zagranicą – zwykła mapa online).
- Skontaktuj się z meczetem, aby ustalić, czy i na jakich zasadach mogą do niego wchodzić niemuzułmanie, a także w jakich porach meczet jest otwarty. Niemuzułmanie mogą wchodzić do meczetów otwartych dla turystów. W przypadku meczetów lokalnych warto się co do tego upewnić, zwłaszcza że poza porami modlitwy meczet może być zamknięty, a z kolei w porze modlitwy nie należy przeszkadzać osobom modlącym się (pory modlitw można sprawdzić np. na stronie https://www.islamicfinder.org/). W przypadku małych meczetów lokalnych może nie być wydzielonej osobnej części dla kobiet – wówczas kobiety nie mają prawa wstępu.
- Aby wejść do meczetu, należy mieć odpowiednie ubranie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni mieć luźne stroje zakrywające ciało (długi rękaw, długie spodnie lub spódnice). Ponadto kobiety powinny mieć zakryte włosy (można to zrobić zwykłym szalem).
- Warto także pomyśleć o obuwiu, a raczej jego braku, albowiem przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty.
W meczecie
- Wejście: jeżeli jest to meczet, do którego wchodzą turyści, wówczas najpewniej jest jedno wspólne wejście główne. Jeżeli jest to meczet lokalny – wejście dla kobiet może być w innej części niż dla mężczyzn (to też warto ustalić przed przyjściem). Kobiety mogą wchodzić do części mężczyzn, jeżeli są zakryte (por. pkt 3), natomiast mężczyźni nie wejdą do części dla kobiet.
- Obuwie: należy je zdjąć przed wejściem do meczetu. Zazwyczaj są na nie przeznaczone odpowiednie półki – zwłaszcza jeżeli w meczecie jest wiele osób. Jeżeli nie ma tłoku, można zostawić obuwie przed wejściem (to również zależy od specyfiki danego meczetu).
- To, co widać: najpewniej będzie można zobaczyć główną salę do modlitwy z minbarem i mihrabem. Jest to najbardziej reprezentacyjna sala w meczecie. Niektóre meczety mają także sale konferencyjne, sale do nauki, a także biblioteki.
- To, czego może nie być widać: to zależy od gospodarzy meczetu, może jednak zdarzyć się tak, że mniej reprezentacyjne miejsca, albo miejsca tylko dla kobiet, nie zostaną pokazane. Dotyczy to miejsca, gdzie się dokonuje ablucji, czy części meczetu, gdzie modlą się kobiety.
- Co się będzie się dziać:
- w sali głównej: jeżeli traficie na porę modlitwy, wówczas widać będzie ludzi ustawionych w rzędach, którzy się modlą (stojąc, siedząc, bijąc pokłony). Jeżeli nie odbywa się modlitwa, można zobaczyć pojedyncze osoby, które siedzą na dywanie i modlą się, albo kontemplują. Nie należy przechodzić przed nimi.
- w innych pomieszczeniach: ludzie mogą ze sobą rozmawiać, dzieci mogą się bawić, mogą odbywać się zajęcia, czy inne spotkania.
- Co można robić: zachowywać się cicho w sali modlitw, oglądać, a także siadać na dywanie – jest to jak najbardziej naturalna forma zachowania; krzesła w meczecie, jeżeli się znajdują, przeznaczone są dla osób starszych. Muzułmanie mogą witać się mówiąc „As-Salamu alajkum”, wówczas odpowiedzieć można „Wa-alajkum as-salam” (czyt. ‘Ła-…’).
- Czego robić nie wolno: w dużej mierze tego, czego nie robi się w kościele; w meczcie ponadto nie należy podawać ręki osobie płci przeciwnej, ale można się z nią przywitać uśmiechając się sympatycznie.
Jeżeli w okolicy nie ma meczetu, można skorzystać z materiałów dodatkowych (Visit My Mosque i oba Virtual Tour) i odwiedzić meczet wirtualnie.