Ćwiczenie 1: Kobiety w sztuce współczesnych Iranek
Cele:
- Zapoznanie uczniów ze sztuką współczesnych artystek pochodzenia irańskiego
- Ukazanie, w jaki sposób artystki irańskie adresują sprawy dotyczące kobiet w sztuce
Czas: 40 min
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Instrukcja dla nauczyciela
- Podziel uczniów na pary/grupy. Każda grupa powinna odszukać informacje i przykłady dzieł jednej z artystek irańskich.
- Następnie każda grupa powinna uzupełnić kartę pracy „Irańskie artystki o sprawach kobiet” i przedstawić ją na forum klasy.
- Można także poprosić ich o przygotowanie prezentacji multimedialnej wybranych dzieł artystek
Lista artystek
- Shirin Aliabadi (czyt. Szirin Aljabadi) – ur. w 1973 r. w Teheranie w rodzinie artystów. Wyjechała na studia do Paryża. W swojej twórczości zajmowała się problematyką kobiet w Iranie, standardami piękna i praktykami oporu. Jej dwie najsłynniejsze serie zdjęć to „Kobiety w samochodach” ukazujące młodzież teherańską w samochodach jako swoistych ‘bańkach wolności’ oraz Miss Hybrid – poświęcone współczesnym młodym Irankom balansującym pomiędzy zglobalizowaną modą a normami kulturowymi porewolucyjnego Iranu. Artystka zmarła w 2018 r. Przykłady dzieł dostępne m.in. na: She Captured the Face of Modern Iran (aperture.org)
- Shadi Ghadirian (czyt. Szadi Ghadirian) – ur. w 1974 r w Teheranie, ukończyła studia w Teheranie. Zajmuje się fotografią, opowiadając w ten sposób o życiu irańskich kobiet i śmiało łącząc elementy kultury irańskiej z zachodnią. Jej dwie znane kolekcje to Kadżarowie (Qajar) – portrety kobiet z dynastii Kadżarów (XVII-XIX w.), które trzymają przedmioty z czasów współczesnych oraz Like every day podejmujący temat tradycyjnych ról społecznych kobiet w Iranie. Przykłady dzieł dostępne m.in. na Shadi Ghadirian: Like Every Day | 2000 | OneArt
- Nahid Hagigat (czyt. Nahid Haghighat) – ur. w 1943 r. w Iranie, studiowała w Iranie, a następnie rytownictwo w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka. W swoich pracach podejmuje tematy funkcjonowania kobiet w porewolucyjnym Iranie, a rytownictwo okazało się do tego świetną techniką. Dzięki swoim pracom Hagigat stała się popularyzatorką tej techniki w Iranie. Przykładowe prace artystki można znaleźć na jej stronie Nahid Hagigat - Artist & Art Curtator (whitewallspace.com)
- Simin Keramati (czyt. Simin Kiramati) – ur. w 1970 r. w Teheranie, obecnie mieszka w Kanadzie. W swojej sztuce podejmuje tematy społeczno-polityczne dotyczące niesprawiedliwości wobec kobiet we współczesnym Iranie. W kolekcji In between dodała portrety znanych kobiet do klasycznych malowideł perskich, na których prezentowane były postaci męskie bądź religijne. Jej obrazy, a także prowokacyjne filmy, można znaleźć na jej stronie internetowej Simin Keramati – Multidisciplinary Artist – Simin Keramati – Multidisciplinary Artist.
- Shirin Neshat (czyt. Szirin Neshat) – ur. w 1957 w Iranie, który opuściła w związku z rewolucją islamską. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. To irańska artystka wizualna, która w swojej pracy przeciwstawia się opresji współczesnego Iranu. Jej dzieła opierają się często na kontraście czy to kolorów, czy treści. Artystka zasłynęła serią zdjęć przedstawiających ciała kobiet pokryte perską kaligrafią. Można znaleźć je tu: Shirin Neshat - 16 artworks - photography (wikiart.org) lub tu: Shirin Neshat - 16 artworks - photography (wikiart.org)