Wojna trzydziestoletnia
Ta część modułu poświęcona jest wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) z punktu widzenia Imperium Osmańskiego. Skoncentrujemy się na tym, jak Turcy postrzegali wojnę jako okazję do obserwacji europejskich walk o władzę, początków sporów religijnych i politycznych oraz ich przekształcenie w konflikt o charakterze politycznym. Perspektywa ta rzuca światło na złożoność polityki europejskiej i możliwości dyplomatyczne Turków w epoce powojennej.
Z osmańskiego punktu widzenia wojna ta dała okazję do obserwacji i potencjalnego wykorzystania podziałów i konfliktów między mocarstwami europejskimi. Początki wojny miały swoje korzenie w sporach religijnych i politycznych pomiędzy państwami europejskimi, zwłaszcza dynastii Habsburgów, która dążyła do rozszerzenia swoich wpływów na całą Europę.
Rozprzestrzenianie się protestantyzmu w Europie w wyniku działań reformatora Marcina Lutra miało znaczące implikacje religijne, ale bezpośrednio nie dotyczyło Osmanów. Zamiast tego Imperium Osmańskie zwróciło uwagę na rozwój polityczny i sojusze, które wyłoniły się w wyniku tych podziałów religijnych.
W miarę postępu wojny nabierała ona coraz bardziej politycznego charakteru, a katolicka Francja sprzymierzyła się nawet z potęgami protestanckimi przeciwko Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu. Ta zmiana uwypukliła nadrzędne znaczenie interesów politycznych nad różnicami religijnymi.
Wojna ostatecznie zakończyła się w 1648 roku, pozostawiając podzieloną i zmęczoną wojną Europę. Dla Imperium Osmańskiego ten europejski konflikt potwierdził złożoność polityki europejskiej i potencjał manewrów dyplomatycznych w regionie.
Podsumowując, wojna trzydziestoletnia, choć była sprawą przede wszystkim europejską, to Imperium Osmańskie obserwowało ją ze względu na jej implikacje polityczne. Perspektywa osmańska podkreślała podziały polityczne między mocarstwami europejskimi i możliwości zaangażowania dyplomatycznego w powojennej Europie.