Ćwiczenie 3: O czym rapują muzułmanie?

Ćwiczenie 3: O czym rapują muzułmanie?

Cele:

  • zapoznanie uczniów ze współczesną kulturą popularną artystów, którzy są muzułmanami i mieszkają na Zachodzie
  • uświadomienie uczniom, w jaki sposób muzułmanie mieszkający na Zachodzie mogą negocjować swoją tożsamość

Poziom: Szkoła ponadpodstawowa

Czas: 40 min

Instrukcja dla nauczyciela

  1. Podziel uczniów na pary lub grupy i daj im jedną z piosenek (więcej materiałów takich, jak teksty i artykuły o artystach dołączono pod linkami do utworów) do obejrzenia, wysłuchania i zinterpretowania.
  2. Zapytaj ich o wrażenia dotyczące tych filmów – czy pasują do ich postrzegania muzułmanów na Zachodzie? O czym są piosenki? Jakie przesłanie niosą artyści? Jakie są elementy związane z islamem? Jak wideo pasuje do zachodniej kultury?

Piosenki poruszają różne kwestie społeczne i polityczne, które są ważne dla muzułmańskich artystów na Zachodzie. Mona Haydar – syryjsko-amerykańska artystka hip-hopowa porusza problem orientalizmu i tego, jak nie-biali (czyli barbarzyńcy) są postrzegani przez pryzmat kolonializmu w społeczeństwie.

Mona Haydar, Barbarian,

Shadia Mansour to brytyjska raperka pochodzenia palestyńskiego. Jej potężne piosenki są o Palestynie – Al-Kuffiyeh Arabiyyeh jest o „arabskim szaliku”, który nazywa się kufijja (po polsku arafatka) i jest znaczącym wyznacznikiem palestyńskiej tożsamości. Mówi także o codziennym ucisku Palestyńczyków.

Shadia Mansour, Al-Kuffiyeh Arabiyyeh

Sami Yusuf to urodzony w Iranie brytyjski piosenkarz, który śpiewa o religii. W piosence Hasbi Rabbi przedstawia się jako kosmopolita, mówiący czterema językami (co jest bliskie rzeczywistości) i dobry obywatel społeczeństw, w których żyje.

Sami Yusuf, Hasbi Rabbi

Native Deen to amerykański zespół. Podobnie jak Sami Yusuf nie używają instrumentów (poza perkusją) z powodów religijnych. Ich historia opowiada o braku akceptacji muzułmanów przez społeczeństwo amerykańskie.

Native Deen, Not Afraid to Stand Alone

  • Lyrics
  • Górak-Sosnowska, K., (2011). The meaning of deeining. Muzułmański hip-hop w USA, „Kultura współczesna”, 1(67).

The Kominas to punkowy zespół z USA, ale pochodzenia pakistańskiego. W swoich piosenkach w prowokacyjny sposób poruszają wiele problemów społecznych. Prawo szari’atu w USA dotyczy złego wizerunku i dyskryminacji muzułmanów w USA.

The Kominas, Sharia law in the USA