Trzecia wojna arabsko-izraelska (1967 r. – wojna sześciodniowa)
Od początku lat 60. XX wieku pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi dochodziło do strać granicznych. Silny wzrost napięcia nastąpił wiosną 1967 r. na granicy izraelsko-syryjskiej. W maju władze Egiptu otrzymały informację o koncentracji wojsk izraelskich na granicy z Syrią, co świadczyłoby o zamiarze zaatakowania terytorium syryjskiego. Informacja ta pozostawała w sprzeczności z doniesieniami obserwatorów ONZ. Związany z Syrią układem obronnym Egipt skoncentrował wojska przy granicy z Izraelem oraz zamknął Cieśninę Tirańską dla statków izraelskich. Działanie to stanowiło otwarte złamanie norm prawa międzynarodowego, zaś przez Izrael zostało potraktowane jako wypowiedzenie wojny. Egipt związany był także porozumieniami obronnymi z Jordanią oraz Irakiem.
5 czerwca 1967 r. Izrael zaatakował lotniska Egiptu, Iraku, Jordanii ora Syrii, paraliżując i niszcząc ich potencjał lotniczy, co de facto przesądzało o wyniku wojny. Jednocześnie, wojska izraelskie wkroczyły na Półwysep Synaj i zajęły go. Na froncie jordańskim zaanektowały Zachodni Brzeg oraz Wschodnią Jerozolimę, zaś na froncie syryjskim opanowały Wzgórza Golan i posunęły się w głąb Syrii. W obliczu utraty terytoriów, liderzy państw arabskich zgodzili się na zawieszenie broni.
Porażka w wojnie sześciodniowej była potężnym ciosem dla Arabów, nie tylko z powodu utraty terytoriów, kolejnej fali migracji Palestyńczyków oraz dotkliwych strat ekonomicznych. Miała ona także wymiar symboliczny – zachwiała wiarą w możliwości prowadzenia sprawnych i efektywnych wspólnych działań przez państwa arabskie oraz przyczyniała się do budowy narracji o nieprzeciętnej skuteczności militarnej Izraela.
Władze Izraela prowadziły politykę włączenia części ziem zajętych w wojnie z 1967 r. do jego terytorium oraz realizowały programy osadnictwa żydowskiego na tychże terenach. Działania te były uzasadniane względami bezpieczeństwa państwa. Ponadto, Izrael odmówił prawa powrotu Palestyńczykom, którzy opuścili Zachodni Brzeg w konsekwencji wojny sześciodniowej.