Wyznanie wiary (szahada)
Wyznanie wiary (szahada) – polega na stwierdzeniu uznania podstawowego dogmatu islamu – wiary w jednego Boga oraz w posłannictwo proroka Mahometa. Brzmi ona: la ilaha ill Allah wa-Muhammadun rasulu Allah, co oznacza ‘Nie ma boga oprócz Boga, a Mahomet jest wysłannikiem Boga’. Wynika to z faktu , że arabskie słowo ‘Allah’ oznacza Boga monoteistycznego (pisanego w języku polskim przez wielkie B, w przeciwieństwie do politeistycznych bogów pisanych małą literą). W Polsce wielu muzułmanów używa arabskiego słowa ‘Allah’, jednak są i tacy, którzy stosują polskie słowo ‘Bóg’. Słowa szahady szepcze się do ucha niemowlętom (choć muzułmanie uważają, że każdy z nas rodzi się muzułmaninem). W przypadku konwersji na islam słowa szahady należy wypowiedzieć uroczyście. Ważna w tym przypadku jest intencja – samo wypowiedzenie szahady bez intencji (na przykład po to, aby pokazać uczniom, jak ona brzmi) nie sprawia, że wypowiadający staje się muzułmaninem. Szahada pojawia się przy każdej modlitwie, to ciągła wiara i idące za nią akcje.
Treść szahady ma fundamentalne znaczenie dla muzułmanów. Wiarę w jedynego Boga i posłannictwo Mahometa deklarują niemalże wszyscy muzułmanie (prawie 100%) według sondażu Pew Research Center z 2012 r. (pyt. 43). Szahada zdobi flagę Królestwa Arabii Saudyjskiej, a także Islamskiej Republiki Afganistanu (gdzie znajduje się na górze okręgu). Można ją także spotkać na budynkach o charakterze sakralnym, a także jako oprawione kaligrafie, czy elementy talizmanów.
Szahada stosowana jest przez większość muzułmanów w formie podanej wyżej. Szyici jednak zwykle dodają do niej wa Ali wali Allah, co oznacza: ‘a Ali jest bliski Bogu’, podkreślając w ten sposób znaczenie kluczowej dla szyizmu postaci czwartego kalifa sprawiedliwego – Alego Ibn Abi Taliba.
Szahada na fladze Arabii Saudyjskiej. Źródło: Wikimedia Commons.