Wpływ seriali ramadanowych na społeczeństwo i politykę

Ramadan jest podstawą do ponownego połączenia się pokoleń i dyskusji na wiele tematów, które „wymuszają” seriale. Moi rozmówcy zgadzali się co do faktu, iż seriale tworzą świadomość społeczną. Z seriali ramadanowych można wynieść także pewne „mądrości”, jak np.

  • Jeśli myślisz o negatywnych rzeczach, to przegrasz, ale uwierz mi – jeśli pomyślisz o pozytywach, to koniec końców wygrasz – serial Taht as-sajtara („Pod kontrolą”), odcinek 15.
  • Kiedy ktoś przechodzi trudne chwile i przeżywa nieszczęście, jest też ktoś inny, kto ma o wiele więcej nieszczęścia. Życie nie zatrzymuje się na niczyim nieszczęściu. – serial Sukut hurr („Spadek swobodny”), odcinek 8.
  • 99% ludzi ocenia cię, zanim w ogóle cię usłyszy. – serial Sukut hurr („Spadek swobodny”), odcinek 23.

O tym, jak seriale ramadanowe wpływają mocno na świadomość Arabów, świadczy chociażby fakt, iż organizacje i kraje „dotknięte” przez jakąś fabułę, potrafią ostro protestować. Tak było, np. w 2017, kiedy to Generalny Związek Egipskich Stewardów potępił przedstawienie ich zawodu w serialach, głównie Ard Gaww („Ziemia-powietrze”), ale także Fi La La Land („Na La La Land”). W oświadczeniu zawarto, m.in. następujące zdanie:

„Rozumiemy, że scenarzysta ma własną wyobraźnię i postacie, które chciałby przedstawić, ale w każdym zawodzie istnieją podstawy, które muszą zostać potwierdzone przez specjalistów” [1].

Kolejnym przykładem, tym razem większego kalibru, bo sprawa dotarła aż do egipskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jest protest władz Sudanu w 2018 roku, kiedy to Ambasador Egiptu został wezwany i przedstawiono mu żądanie, aby wstrzymać transmisję serialu Abu Omar al-Masri (tak się ostatecznie nie stało), gdyż przedstawia on negatywny obraz Sudanu, jako kraju, w którym przebywają egipscy terroryści [2].

Seriale mają też pozytywny wpływ na społeczeństwo. Scenarzystka Mariam Naoum przyznała mi podczas naszej rozmowy, że po sukcesie jej serialu dotyczącego uzależnienia od narkotyków, w Egipcie pojawiło się bardzo dużo kampanii społecznych dotyczących walki z uzależnieniem. Wydaje się, że jest z tego powodu dumna, ponieważ, jak sama wspomniała, jej celem jest, aby społeczeństwo zaczęło rozmawiać na pewne tematy.

[1] Y. Hassan, Flight attendants denounce misrepresentation in Ramadan series, Egypt Today, 29.05.2017, https://www.egypttoday.com/Article/4/6058/Flight-attendants-denounce-mis... [20.09.2023].
[2] Arab News, Sudan protests against Egyptian Ramadan TV series Abu Omar al-Masri, Arab News, 21.05.2018, https://www.arabnews.com/node/1306486/middle-east [20.09.2023].