Ramadan w islamie
Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, w czasie którego muzułmanie powstrzymują się od jedzenia, picia i kontaktów seksualnych od wschodu do zachodu słońca. Z postu teoretycznie zwolnione są osoby, które nie mogą pościć ze względu na stan zdrowia, wiek (dzieci, ale i osoby starsze), czy inne czynniki, np. podróż czy menstruację. Osoby te powinny potem post ten odrobić.
Kalendarz muzułmański jest kalendarzem księżycowym – jest ruchomy względem słonecznego, co oznacza, że ramadan przypada na różne miesiące w kalendarzu słonecznym. Liczby dni miesięcy według kalendarza księżycowego także nie są stałe. Miesiące mają zwykle 29-30 dni, wszystko zależy od faz księżyca.
Ramadan to miesiąc, w którym panuje iście świąteczna atmosfera. Jest to miesiąc zadumy, wzmożonej modlitwy, ale także służy on wspólnemu spędzaniu czasu. Wielu muzułmanów zjada wspólnie z rodziną, kolegami z pracy czy znajomymi iftar, czyli pierwszy posiłek po przerwaniu postu. Dzieje się tak także z suhur – ostatnim posiłkiem przed wschodem słońca, czyli przez rozpoczęciem postu dnia kolejnego.
Ozdoby ramadanowe na ulicach Londynu. Źródło: Wikimedia Commons.
W ramadanie życie w krajach muzułmańskich płynie innym, spokojniejszym rytmem. Najczęściej godziny pracy i nauki są różne od tych w innych miesiącach roku, np. na saudyjskiej uczelni Prince Mohammad bin Fahd University w czasie ramadanu w 2022 roku lekcje poranne trwały krócej, a te przypadające na okolice iftaru odbywały się późnym wieczorem i w nocy. Działo się tak, aby zmniejszyć trud funkcjonowania w upale w godzinach postu, a także, aby nie utrudniać wspólnego jedzenia iftar z rodziną.
Na koniec postu przypada jedno z dwóch najważniejszych świąt w islamie – Id al-Fitr, czyli Święto Przerwania Postu, które trwa 3 dni.