Edyta Wolny-Abouelwafa

Edyta Wolny-Abouelwafa jest adiunktem w Katedrze Humanistyki i Nauk Społecznych oraz Centrum Studiów Futurystycznych Uniwersytetu Księcia Muhammada Ibn Fajsala w Al-Chubar, w Arabii Saudyjskiej. Swoje prace: licencjacką, magisterską i doktorską obroniła w Katedrze Arabistyki i Islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej praca doktorska dotyczyła nauczania islamu w rządowych szkołach podstawowych w Egipcie w latach szkolnych 2013/2014. Na jej podstawie przygotowała i wydała książkę, pt. Islam and Civic Education in Egypt. Analysis of Textbooks for Islamic Upbringing” (2020).

Swoje doświadczenie, oprócz pracy naukowej i dydaktycznej, zdobywała podczas licznych wyjazdów do krajów arabskich. Najwięcej razy, ponad 30, była w Egipcie, gdzie mieszkała kilkukrotnie. Odwiedziła także, z różną częstotliwością, Maroko, Tunezję, Syrię, Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Bahrajn. W Polsce, przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej, była związana z Polską Akademią Nauk. Oprócz tego prowadzi swoją działalność gospodarczą QALAM Dr. Edyta Wolny-Abouelwafa, m.in. w ramach której od 2015 roku naucza języka arabskiego i dialektu egipskiego – po polsku, jak i angielsku. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół: współczesnego Egiptu (w szczególności jego sytuacji kulturalno-społecznej, współczesnych egipskich piosenek patriotycznych, kultury masowej), globalizacji w świecie arabskim, życia codziennego w krajach arabskich oraz dialektów w Egipcie.

Podczas wszystkich swoich wykładów i seminariów stara się zarazić swoich studentów i słuchaczy pasją do poznawania świata, zwłaszcza świata arabskiego. Stara się budować mosty pomiędzy Polską (czy w ogóle Europą) a światem arabskim, przełamywać schematy, uprzedzenia, wyjaśniać to, co nieznane i niejasne. W maju 2022 roku otrzymała z rąk egipskiej Minister Emigracji honorowy tytuł „Ambasador Inicjatywy Etkallem Arabi w Polsce”. Etkallem Arabi to inicjatywa zapoczątkowana przez egipskie Ministerstwo ds. Emigracji i Spraw Zagranicznych Egiptu pod patronatem egipskiego prezydenta. Jej celem jest zachowanie tożsamości narodowej i kultury języka arabskiego (dialektu egipskiego) wśród dzieci egipskich mieszkających za granicą, Kampania ta okazała się także pomocna dla osób, które są poznać dialekt egipski”